Typy studií na vysoké škole

Půjdu na vysokou

Nabídka vysokých škol a oborů se rozrůstá, výběr není rozhodně snadný. Aby toho nebylo málo, nabízejí školy i různé formy docházky, které vám mohou značně usnadnit přežití nákladných vysokoškolských let, zvlášť, pokud nemáte rádi změny a dojíždět přes půl republiky každý den je pro vás nesplnitelný úkol.

Máte na výběr

Aktuálně jsou známé tři druhy a možnosti studia – prezenční, kombinované, distanční. Na každý z nich podáváte přihlášku zvlášť a každý z nich se taky pohybuje v jiné cenové relaci.

Prezenční studium

Klasická každodenní forma docházky, kterou stále využívá drtivá většina studentů. Mezi ně patří zejména ti do 26 let, které do práce zatím žádná okolnost nenutí. Povinné a nepovinné předměty, úkoly, praxe a cvičení – tato forma vám zabere nejvíce času, proto si dobře rozmyslete, kolik ho chcete vzdělání obětovat. Je dobré si dopředu zjistit, jak moc je váš vysněný obor časově náročný a přizpůsobit tomu své rozhodnutí. Jednou z nesporných výhod jsou však studentské slevy – doprava, různé akce, ubytování. Zároveň se také setkáváte s lidmi ze svého oboru, což vám může v budoucnu být ku prospěchu.

Kombinované studium

Jak již název napovídá, jedná se o kombinaci prezenčního a distančního studia. Získáváte status studenta a všechny jeho výhody, ostatní se však tak trochu liší.
Docházka není povinná každý den, ale několikrát za semestr. Výuka probíhá formou bloku, strávíte zkrátka občas ve škole několik hodin a zbytek si musíte doma sami dohledat či dostudovat, což se ověřuje pomocí klasických testů a zkoušek. Vzhledem k tomu, že se jedná o formu studia využívanou studenty, kteří si studium nemohou bez práce dovolit, chtějí začít s praxí už při škole nebo si při zaměstnání doplňují VŠ, je tu i jistá tolerance zameškanosti, dohnat látku je pak již ale na vás a buďte si jisti, že jen tak vás nikdo do dalšího ročníku nepustí. Kombinované studium je možné i pro ty, kteří chtějí studovat dva obory najednou, plán předmětů je však pevně daný a nenabízí takové možnosti, jako při prezenčním studiu.

Distanční studium

Tento typ je často zaměňován s kombinovaným, což je pravděpodobně chyba nepřesného vymezení zákonem a variability, s jakou se toho chopily jednotlivé vysoké školy. Každopádně se jedná o způsob, jakým si můžete doplnit vzdělání, pokud vám to časové možnosti kvůli práci či čemukoliv jinému dovolí jen minimálně.
Tady už neprobíhá výuka ani v blokové formě, ale zcela samostudiem. Se svým učitelem komunikujete převážně prostřednictvím internetu, dojíždění do školy na konzultace je zcela dobrovolné. Testy a zkoušky probíhají na konci semestru v klasické formě, proto než začnete, musíte si být zcela jistit svým odhodláním a vůlí se učit, nikdo to za vás totiž neudělá. I tímto způsobem získáte naprosto stejný titul, jako jakoukoliv jinou formou, ale už přicházíte o status studenta a veškeré s tím spojené výhody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ