Tři důvody, proč poslouchat audioknihy

Ve svých počátcích audioknihy sloužily převážně pro potřeby zrakově postižených a pro výukové účely. Dnes mají mluvené knížky řadu dalších použití a jejich nabídka je natolik široká, že si mezi nimi každý snadno najde to pravé. Audioknihy jsou k dostání prakticky ve všech žánrech, ve kterých jsou dostupné tradiční tištěné knihy. Vybírat můžete z klasiků, ze současné beletrie, oblíbených detektivek, dokonce i z časopisů a samozřejmě ze sebevzdělávací a cizojazyčné literatury.

Oproti papírové knize nebo e-knize má audio nahrávka obrovskou výhodu – ponechává vám volné ruce i oči, takže není problém při jejím poslechu třeba řídit auto. Audiokniha otevírá dveře do světa četby také těm, pro které by čtení běžné knihy bylo jinak obtížné. To platí nejen pro dyslektiky, ale i pro ty, kdo si po celém dni stráveném u počítače už nechtějí dál namáhat zrak.

1. Audioknihy pro efektivní využití času

Dojíždíte do školy nebo do práce? Až vás po cestě omrzí poslech hudby, můžete zkusit audioknihu. Ta vás zabaví stejně dobře nebo ještě lépe, a navíc si můžete zvolit, jestli chcete poslouchat komedii, poezii nebo třeba angličtinu. Hudbou jen jednoduše trávíte čas, zatímco audioknihou můžete trávit čas efektivně. Audioknížky se ideální hodí při uklízení, vaření nebo cvičení. Pokud nemáte čas na čtení, mluvená kniha je vaše příležitost, jak vylepšit svůj time management a využít čas trávený nezáživnými, ale nutnými úkoly lépe.

2. Audioknihy pro sebevzdělávání

Audiokniha je perfektní řešení pro každého, kdo by se rád rozvíjel, ale nerad se učí. Poslech je pohodový způsob, jak se nenásilně vystavit novým informacím a opakovaný poslech je pak snadná metoda, jak si tyto informace zapamatovat. Audio nahrávky se běžně používají pro výuku cizích jazyků, ale nemusíte se omezit jen na náslech nudných slovíček. Věční začátečníci ocení konverzační obraty, které je rozmluví, mírně pokročilé zaujmou zjednodušené verze cizojazyčných knih a pokročilí se můžou zabrat do plných verzí. Vedle jazyků se s audioknihou naučíte téměř cokoli, na co si vzpomenete, včetně třeba toho, jak zatočit s prokrastinací.

3. Audioknihy pro děti a mládež

Šikovná audioknížka může občas nahradit zaneprázdněného rodiče při čtení pohádky na dobrou noc. Mluvenými příběhy můžete děti zabavit v autě nebo jim je pustit při hře, a tím rozvíjet jejich slovní zásobu. Audioknihy jsou vůbec výbornou pomůckou pro malé děti, které se teprve učí mluvit, a cílené nahrávky pomůžou třeba i v boji s logopedickými problémy. Pokud máte doma teenagera, který víc hledí na televizi, než aby byl ponořený v knihách, zkuste na něj jít s audioknihou. Teenageři skvěle zvládají multitasking, tak není důvod, proč by si místo televize nebo hudby jako kulisy nemohli pustit namluvený román pro mládež a zapracovat tak současně na svých jazykových schopnostech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ