Objevte kouzlo rustikálního bydlení

Po staletí užívané materiály, jako je dřevo nebo kov, mohou do vašich obydlí přinést mnohem více klidu a harmonie než novodobé plasty. Rustikální kuchyně se v posledních letech staly oblíbeným trendem, jenž skrývá mnoho výhod.

Samotný pojem rustika pochází původně z latiny a označoval venkov nebo sedláky. Stejně tak tento styl dekorace na pohled působí jako venkovský. Dále by se dal charakterizovat jako velmi bytelný, praktický a odolný. Právě pro tyto své vlastnosti se stal velmi oblíbeným.

Dřevo

Jedná se o nejčastější materiál pro výrobu rustikálního nábytku. V minulosti bylo dřevo nejdostupnějším prostředkem k výrobě a nyní můžeme obdivovat jeho kouzlo různorodosti. Nenajdete na světě kus, který by byl identický. Přítomnost suků a dalších přirozených vad vytvoří z vašeho domova originální kousek. Dále se také může chlubit svou vynikající odolností a naopak od plastu nabízí výhodu domácí opravy. V případě poškrábání nebo jiného poničení často postačí jen zabroušení, následný lak a dřevo je jako nové.

Nejen tyto praktické výhody jsou skryty ve výběru venkovského nábytku. Další nabízející se předností je jeho harmonická podoba. Pokud není dřevo nabarveno příliš tmavou barvou, může nádherně vystoupit jeho přirozená kresba. Příjemně pak ladí s okolím a dokonce i dalšími materiály, které nijak neruší.

Třešničkou na dortu už je jen jeho libá vůně, jenž připomíná procházku lesem.

Kameny a kov

Pokud hledáte doplňky, které místnosti dodají šmrnc a ještě více podtrhnou venkovský kontext, zvolte různé druhy kamenů nebo kov. Aby pokoj nepůsobil příliš temně, je vhodné obložit kameny jen určité části zdi. Kov pak může být využitý v detailních prvcích, jako jsou úchytky skříní.

Menší dekorace

Aby byl celkový dojem dotáhnut k dokonalosti, navštivte trhy nebo vetešnictví. Možná budete překvapeni, jaké poklady se zde skrývají. Nemusíte se zaměřovat na velké a drahé kusy. Postačí ošuntělé cínové nádoby, starobylé hodiny nebo například svazek hradních klíčů.