Maliny pro krásu a zdraví

Snad každá žena touží po zdravé a svěží pleti. Jak toho ale docílit? Veliké divy dělá dostatečný a kvalitní spánek. Hydratace je důležitá nejen zvenčí pomocí krémů, ale i zevnitř, za pomoci dodržování pravidelného pitného režimu. Také skladba našeho jídelníčku má veliký vliv na stav naší pleti. Strava má být velmi pestrá a vyvážená, aby mohla být přínosem pro tělo a dala nám dostatek živin. To není celkem nic nového a všeobecně se to ví. Že nám ale ke krásné a zdravé pleti (a nejen pleti) mohou dopomoci i maliny, to už tak známé není.

Maliny na pleť jako maska

Maliny v krémech a maskách mají veliký podíl na obnově a svěžesti pleti. Dokonale ji vyčistí, perfektně stahují póry, pleť vyživují a hydratují vysušenou pokožku zejména díky vitamínu A. Navíc obsahují enzym zvaný biotin, který je naprosto nezbytný pro skvělý stav kůže. V podobě malinového tonika mají sladké maliny dokonce zpevňující a stahující účinky, pleť tak bude vypnutá a dostane zdravou barvu.

Malinový olej

Lisováním malin získáte malinový olej plný vitamínu E a omega 3 mastných kyselin. Ten je vynikající jako ochrana proti škodlivému slunečnímu záření, léčí také mnohé kožní záněty a další kožní choroby. Pomocí malin můžete dodat dostatek živin i nehtům a posílit je zejména díky obsahu riboflavinu. Na nehtovou kůžičku je výborný zábal vyrobený ze spařených a rozmixovaných malin.

Odvar z listu maliníku

Uklidňující účinky listu maliníku ocení zejména ženy, které trápí bolesti a křeče v období menstruace. Ženám též pomáhá ke snažšímu porodu. Navíc má protizánětlivé účinky, můžete ho tedy například kloktat při problémech s dásněmi a bolestech v krku. Vyzkoušejte ho i na bolavé křečové žíly nebo na zažívací potíže.

Maliny na vlasy

Maliny jsou velmi prospěšné zejména pro výživu a regeneraci našich vlasů. Perfektně ozdraví naše lámavé, poškozené, roztřepené a jemné vlasy. Nejvíce se používají v podobě malinového octa. Možná si to pamatujete od své babičky – oplachování vlasů octovou vodou dodalo vlasům přirozený lesk. Ocet skvěle desinfikuje, ničí lupy i mastnotu a navíc odpuzuje vši. I když to vy sami neucítíte, veš do vašich vlasů spěchat nebude.

Tip: Připravte si doma masku proti lupům

Doma si lze připravit i odvar z listů maliníku, k němu přidejte několik rozdrcených malin, lžíci medu a vytvořte si výživnou masku. Tu pak nanášejte na vlasy i pokožku hlavy a nechte působit minimálně 20 minut.