Historie čaje matcha

Není příliš neobvyklé, že není zrovna jednoduché zjistit přesnou historii u věcí s dlouhou tradicí. Stejně tak je tomu také u japonského čaje matcha. Příznivci tohoto čaje a milovníci přesné historie však nemusí být příliš zklamaní. Minulost tohoto oblíbeného čaje nám není neznámá úplně. A rovněž se nedá říci, že by cesta časem tohoto známého čaje byla poněkud nudnou záležitostí. Matcha má totiž za sebou celá staletí zajímavé historie.

Zelený čaj matcha byl znám již před Kristem

Historie čaje matcha sahá již do období okolo roku 3 000 př. n. l. Čaj matcha je tedy lidmi používán již více než 5 000 let a rozhodně se nedá říct, že by šlo o náhodu. Historici nalezli celou řadu zmínek o používání této rostliny ve východních zemích. Používala se pro své mimořádné účinky jako léčebný prostředek celé řady zdravotních potíží. Obvykle šlo především o léčbu otoků a vysokých horeček. Již lidé ve starověku si oblíbili matchu a ne jinak je tomu dodnes.

Historie čaje nečekaně nepatří Japonsku

Dalo by se předpokládat, že smaragdově zelený prášek, který se z čaje vyrábí, a který je často prezentován jako japonský zelený čaj, má své kořeny v Japonsku. Neznalé milovníky čaje tak jistě překvapí, že listy této rostliny se původně sklízely na plantážích v Číně. Okolo roku 2 500 př. n. l. se pak stal známý ve svém okolí jako účinná léčebná látka a v průběhu dalších let se díky buddhistickým mnichům dostal dokonce mezi nejoblíbenější nápoje v Číně.

 

Za rozšířením čaje za hranice Číny stojí rovněž buddhismus. Jako první, kdo dovezl do Japonska semena této pozoruhodné rostliny, z jejichž listů se zpracovává čaj Matcha, byl totiž ve 12. století našeho letopočtu japonský zenový mistr Eisei. Ten se poté naprosto cíleně snažil šířit informace o čaji a jeho pěstování po celém Japonsku. Jeho aktivita sahala také do oblastí vyhledávání vhodné půdy a klimatických podmínek, které se hodí pro pěstování této neobvyklé rostliny a místní obyvatele pak školil, jak čajovník pěstovat a poté z něj vyrábět kvalitní čaj matcha s blahodárnými léčebnými účinky na lidský organismus.

 

V období, kdy se Eisei snažil šířit osvětu o původně čínském čajovníku, byly buddhistické kláštery plné mnichů, kteří zastávali pozici nejvzdělanějších lidí v zemi. K jejich přednostem patřily i vysoké znalosti o účincích různých látek a rostlin a často byli vyhledáváni jako znalci, kteří dokážou léčit lidské útrapy nejrůznějšího charakteru. Ve 12. století bylo běžně zvykem, že se léčivé rostliny a bylinky sušily a díky tomu mohly být dlouhodobě skladovány. A tak chyběl již malý krůček od sušení rostlin ke zpracovávání ve formě prášku.

Od mnichů k vrchnosti a k samurajům

Díky úctě, kterou si mniši po řadu let drželi, získala postupem času každá rostlina a látka používaná právě mnichy, velký věhlas. Ne jinak tomu bylo u neobvyklé původně čínského čaje matcha. Ani japonského císaře používání této léčivé rostliny neminulo. V průběhu 16. století se zelený čaj matcha rozšířil také mezi samuraje, kteří si ho velmi oblíbili a začali ho využívat ke svým čajovým obřadům. Díky tomu se účinky čaje matcha rozšířily po celém Japonsku.

Expanze čaje matcha do dalších zemí

V průběhu staletí šel pokrok v mnoha ohledech stále kupředu. Spolu s propojováním obchodu a politiky jednotlivých zemí se přenášelo i mnohé z místních kultur, jídel, nápojů a v neposlední řadě také zvyků. A tak se i japonský zelený čaj v prášku velmi rychle začal šířit i mimo území Číny a Japonska a posléze také za hranice celé Asie. Plného objevení svých léčebných účinků se však v Evropě dočkal až ve 20. století. Poté si velmi rychle získal oblibu mezi evropskými milovníky čaje a vyznavateli zdravé výživy a v dnešní době je proto již znám jak mezi laiky, tak mezi odborníky jako léčivý japonský zelený čaj.