Domácí osvěžovače vzduchu

Která hospodyňka by neměla ráda voňavý a uklizený domov? Příjemná vůně v prostoru však ne vždy dostatečně dlouho vydrží. Pokud patříte mezi ty, kteří již nechtějí dál utrácet za všechny ty drahé vonné spreje do domácnosti, pak čtěte dál. Máme pro vás návod na několik typů osvěžovačů vzduchu, které navíc neobsahují zbytečnou chemii – a co víc, jsou za hubičku.

Olejový difuzér

Tak jednoduché a přitom to všichni známe. Řeč je o vonném difuzéru. Nejenže pěkně vypadá, ale zároveň samozřejmě voní. Málokdo však tuší, že si jej můžeme vytvořit doma. Dokonce je to také skvělý adept na DIY dárek. Co k výrobě budete potřebovat? Úzkou lahvičku, dřevěné špejle, dětský olejíček a esenciální olej vůně, kterou chcete rozvonět domov.

Smíchejte dětský olejíček s 15 kapkami vonné esence. Do nádobky pak přidejte také špejle ve stejné výšce. Jakmile difuzér přestane vonět, stačí opět přidat esenciální olej.

TIP: Lahvičku dekorujte tak, aby ladila s místností, ve které má vonět. Získáte tím praktický doplněk.

Gelový osvěžovač vzduchu

Ano, i gelový osvěžovač hravě zvládne každý vyrobit v domácím prostředí. Opět můžete zvolit barvu a sklenici, kam ho umístíte tak, aby nejenže voněl, ale také zdobil váš dům či byt. Na výrobu gelové aroma sklenice budete potřebovat sáček želatiny, sůl, esenciální olejíček, potravinářské barvivo a výzdobu.

Do připravené dekorační sklenice nakapejte esenciální olejíček. Poté můžete přidat částečně ztuhlou želatinu a promíchejte. Před koncem tuhnutí můžete přidat dekor – například mušle nebo perly apod. Sklenice může zůstat otevřená, nebo ji můžete překrýt prodyšným plátýnkem.

TIP: Výroba a zdobení vonné gelové esence se líbí hlavně dětem. Pusťte se do toho s nimi a máte o zábavu postaráno.

Vonná soda

Spojení obyčejné jedlé sody a esenciálního olejíčku dohromady tvoří nejjednodušší a velmi oblíbený osvěžovač. Stačí koupit jedlou sodu, olejíček dle vlastního uvážení a vkusu, a neprůhlednou mističku, nádobku, cokoliv, kam vonítko umístíte.

Smíchejte půl sáčku jedlé sody s několika kapkami esenciálního oleje. Poté tuto směs dejte do připravené nádoby a otevřené umístěte tam, kde chcete, aby směs voněla. Soda s aroma oleji vydrží pár týdnů, kdykoliv stačí doplnit pár kapek oleje.

TIP: Zkuste nasypat do svícnů od čajových svíček. Ty jsou malé, hodí se kamkoliv a bývají k sehnání v různých designech.